Historie a současnost

Hudební škola v Horních Počernicích byla založena v roce 1954 v tehdy ještě samostatné obci. Od samotného počátku zajišťovala tato škola výuku pouze v hudebním oboru. Počet vyučovaných předmětů byl tehdy velmi skromný: klavír, housle a prvouka. Málokdo dnes ví, že k prvním vyučujícím školy patřila významná osobnost české klavírní pedagogiky, dnes již zesnulá paní Zdena Janžurová. Z původních tří pedagogů, kteří vyučovali při založení školy, se pedagogický sbor rozrostl na dnešních 59 vyučujících.

Celkový počet žáků ve školním roce 2022/2023 je 1082. Navštěvují jednotlivé umělecké obory (hudební, výtvarný a literárně dramatický) podle svých zájmů a předpokladů.

V hudebním oboru vyučujeme hru na klavír, housle, violu, violoncello, zobcovou flétnu, příčnou flétnu, hoboj, fagot, klarinet, saxofon, trubku, lesní roh, trombon, tubu, akordeon, kytaru, elektrickou kytaru, basovou kytaru, bicí nástroje a samozřejmě sólový a sborový zpěv. Součástí výuky v hudebním oboru je hudební nauka, dalšími nepovinnými předměty jsou komorní hra, souborová hra, hra z listu, improvizace.

Ve škole působí řada sborů a souborů. Stálými jsou pěvecké sbory Malíček a Paleček, Lísteček a Lístek, pěvecký soubor Cantabile, smyčcový orchestr, dechový orchestr, Big Band, rocková kapela, klarinetové kvarteto a saxofonové kvarteto.

V průběhu školního roku pořádáme pravidelné koncerty nazvané Hudební večery, které se konají v sále školy, dále různě zaměřené koncerty, výstavy a festivaly. Koncerty organizujeme zpravidla v sále Chvalského zámku, v refektáři v klášteře Emauzy, v sále Pražské konzervatoře, v Divadle Horní Počernice, nebo v modlitebně Církve bratrské v Horních Počernicích. Pravidelně se účastníme hudebního festivalu Libeňské jaro mladých v Libeňském zámku. Výstavy pořádáme nejčastěji v galerii Chvalského zámku, na chodbách školy v Horních Počernicích a v Galerii 14 na Černém Mostě.

Naši žáci reprezentují školu na různých přehlídkách a soutěžích. Ti nejnadanější se pod vedením pedagogů připravují na další profesionální studium v hudebním gymnasiu, v konzervatoři, nebo ve středních a vysokých školách výtavrného zaměření.

Hlavním cílem školy je především kvalitní příprava a vzdělávání dobrých amatérů tak, aby si dovedli s chutí zazpívat, nebo zahrát na svůj nástroj jen tak sobě pro radost, nebo aby se mohli uplatnit v různé zájmové umělecké činnosti. V každém případě si u nás žáci a studenti obohatí svůj život o další znalosti ze světa hudby, výtvarného a literárního umění.